BISTRITA
Limita tonaj
Este restricționat accesul autovehiculelor şi ansamblurilor de vehicule cu masa totală maximă autorizată de peste 2,5 tone în zona centrului istoric (zona A) și de peste 3,5 tone în cartierele adiacente centrului istoric (zona B) (HCL 61/26.06.2014). Delimitarea zonelor este prezentată mai jos:
– în zona A: delimitată de străzile Bistricioarei – Vasile Conta – Parcului – Alexandru Odobescu – Gheorghe Şincai – Dornei;
– în zona B: delimitată de străzile Armoniei – Simfoniei – I. Perlea – Calea Clujului – Sigmirului – Industriei – Pasaj subteran – Arţarilor – Romană – Zefirului – Subcetate – Drumul Cetăţii – Simion Mândrescu – str. Lucian Blaga – Calea Moldovei – Avram Iancu – Constantin Roman Vivu – I. Minulescu – Vasile Conta – Parcului – I. Raţiu – Simion Bărnuţiu – P. Maior – Libertăţii.
● Străzi pe care accesul este permis fără deținerea autorizației de liberă trecere: Calea Clujului, Drumul Cetăţii, str. Simion Mândrescu, str. Lucian Blaga, str. Sigmirului până la intersecţia cu str. Industriei, str. Industriei, str. Tărpiului până la intersecţia cu str. Industriei, str. Dimitrie Cantemir, str. Romană, str. Zefirului, str. Subcetate până la intersecţia cu str. Zefirului.
Interval orar
1. PROGRAM DE ZI: între orele 06:00 – 21:00 pentru zona A, cu excepţia zonei pietonale Liviu Rebreanu, în care accesul se face în conformitate cu prevederile Hotărârii nr.119/2006 a Consiliului local al municipiului Bistriţa, cu modificările ulterioare.
2. PROGRAM DE NOAPTE: între orele 21:00 – 06:00 pentru zona A, cu excepţia zonei pietonale Liviu Rebreanu, în care accesul se face în conformitate cu prevederile Hotărârii nr.119/2006 a Consiliului local al municipiului Bistriţa, cu modificările ulterioare.
3. Orarul stabilit la punctele 1 şi 2 este orarul maxim admis. Acesta poate fi redus în funcţie de solicitările concrete ale agenţilor economici, precum şi de numărul de autorizaţii de liberă trecere eliberate pentru o anumită zonă, în vederea evitării aglomeraţiei.
Tarife
Tarife valabile pentru anul 2023 stabilite prin HCL 295/2022
Nr. crt. | Perioada si programul | Valoarea taxei - zona A şi B | |
1 | ANUAL - Program de noapte | Intre 2,5- 3,5 tone | 150 lei |
2 | Intre 3.501 si 12.000 kg | 400 lei | |
3 | Peste 12.000 kg | 1.000 lei | |
4 | ANUAL - Program de zi | Pana la 3,5 tone | 200 lei |
5 | Intre 3.501 si 12.000 kg | 600 lei | |
6 | Peste 12.000 kg | 1.500 lei | |
7 | LUNAR - Program de noapte | Intre 2,5- 3,5 tone | 50 lei |
8 | Intre 3.501 si 12.000 kg | 100 lei | |
9 | Peste 12.000 kg | 300 lei | |
10 | LUNAR - Program de zi | Intre 2,5- 3,5 tone | 75 lei |
11 | Intre 3.501 si 12.000 kg | 200 lei | |
12 | Peste 12.000 kg | 600 lei | |
13 | Pe zi (24 h) | Peste 2,5 tone | 50 lei |
Modalitati plata
1) Plata online cu cardul prin intermediul site-ului www.ghiseul.ro
2) Plata în numerar la ghișeul Direcţiei Venituri din str. Alexandru Odobescu nr. 17 sau la ghişeul de la Registratura Generală a Primăriei Municipiului Bistriţa din str. Gheorghe Şincai nr. 2
*ATENȚIE: Plata în numerar trebuie însoţită de un formular care se găseşte la aceste ghişee sau poate fi descărcat din secţiunea „Poliţia Locală” a site-ului „Primăria Municipiului Bistriţa”
Hotarare
Altele
Cerere tip eliberare permis liberă trecere
*Cererea trebuie însoțită de o copie după:
a) certificat de înmatriculare sau carte de identitate a autovehiculului;
b) certificatul de înregistrare la Registrul Comerțului sau, dupa caz, certificatul de înregistrare fiscală.
Cerere tip exceptare de la plata permis liberă trecere
*NOTE
1. Pentru autorizaţiile de liberă trecere eliberate strict pentru mijloace de transport produse alimentare perisabile (lapte şi brânzeturi, carne şi produse din carne, pâine) care posedă autorizaţii sanitar-veterinare în termenul de valabilitate taxele se reduc cu 50%.
2. Pentru agenţii economici care folosesc mijloace de transport auto şi autoutilaje în scopul realizării unor lucrări contractate de Primăria municipiului Bistriţa nu este necesară obţinerea autorizaţiei de liber acces, pe perioada efectuării lucrărilor. Agenţii economici în cauză vor transmite Poliţiei Locale a municipiului Bistriţa o listă cu mijloacele de acest fel folosite.
3. În cazul lucrărilor de utilitate publică, operatorii care efectuează aceste lucrări sunt obligaţi să obţină autorizaţii de liber acces pentru autovehiculele şi autoutilajele folosite în acest scop. Autorizaţiile se vor elibera numai pentru perioada de executare a lucrărilor. În situaţia în care se solicită autorizaţie pentru perioade de timp mai mici de un an, doar în aceste cazuri se poate plăti taxa calculată proporţional pentru perioada respectivă de timp.